Zalety wykorzystania szkła w architekturze wnętrz
Czym jest szkło? Jakie są jego zalety i wady? Gdzie stosujemy szkło i jakie mamy możliwości zastosowania szkła we wnętrzach domów jednorodzinnych?
Najprostsza produkcja szkła to połączenie piasku kwarcowego z węglanem sodu i wapnia, w obecności wysokiej temperatury (około 1000 stopni Celsjusza) zachodzi reakcja rozkładu soli na tlenki sodu i wapnia, które następnie łącza się z piaskiem kwarcowym.
Szkło jest materiałem gładkim, higienicznym, wodoodpornym, dającym mnogość zastosowań we wnętrzach budynków jak i w krajobrazie.
Ze względu na łatwość jego utrzymania w czystości z powodzeniem stosuje się szkło w przestrzeniach prywatnych i coraz częściej publicznych takich jak kliniki, szpitale, biura, galerie handlowe, obiekty kulturalne. Nadaje obiektowi elegancki charakter, lekkość i nowoczesny wygląd.
Kolejną zaletą szkła jest jego uniwersalność i możliwość zestawień praktycznie z każdym materiałem. Szklane tafle świetnie komponują się z drewnem, betonem, cegłą, kamieniem, metalem, a nawet plastikiem. Idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach, w którym funkcjonuje roślinność gdyż usprawnia dopływ światła do wnętrz.
Jednym z popularniejszych zastosowań szkła w wystroju wnętrz są szklane panele ścienne, montowane najczęściej nad blatami kuchennymi. Korzyści płynące z tego rozwiązania są mnogie. Możemy w szybki i łatwy sposób odmienić wnętrze starej kuchni dzięki możliwościom klejenia szkła bezpośrednio do płytek kuchennych. Szkło na ścianie jest higieniczne w przeciwieństwie do fugowanych płytek, w których zbiera się brud, kurz i tłuszcz trudny do wyczyszczenia po kilku latach użytkowania kuchni. Szkło na ścianie wystarczy przetrzeć raz na jakiś czas płynem do szyb, najlepiej na bazie alkoholu lub innym detergentem przeznaczonym do czyszczenia powierzchni kuchennych.
Możliwość wyboru różnorodnych grafik pozwala nam przearanżować kuchnię, za pomocą wybranej grafiki możemy rozjaśnić pomieszczenie, nadać mu kolor i charakter.
W przestrzeni roboczej, w miejscu gdzie występuje źródło ciepła- płyta kuchenna gazowa, indykcja- należny zastosować szkło hartowane, odporne na wahania temperatur.
Kolejnym elementem wystroju wnętrz są kabiny prysznicowe wykonane ze szkła. Niewątpliwą zaletą jest możliwość wykonania kabiny prysznicowej pod dowolny wymiar i kształt. Natomiast nowoczesne technologie druku UV pozwalają zastosować ozdobne elementy graficzne, szczególne polecane są te nanoszone wybiórczo. Dzięki grafice kabina zyskuje konkretną stylistykę dopasowaną indywidualnie do każdej łazienki. Szkło do kabiny prysznicowej powinno być hartowane i grube. Można zastosować również szkło hartowane i laminowane w celu zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania kabiny.
W małych i jednocześnie niedoświetlonych pomieszczeniach dobrym wyborem jest zastosowanie szklanych drzwi wewnętrznych. Szkło ze względu na swoje zdolności przepuszczania światła nie ograniczą całkowicie jego dostępu do wnętrza budynku. Najczęściej wybieranym typem drzwi są drzwi jednoskrzydłowe, drzwi dwuskrzydłowe świetnie sprawdzają się przy większych pomieszczeniach, natomiast przesuwne pasują do pomieszczeń nowoczesnych i w stylu loftowym, lub małych, w których ograniczeniem zastosowania drzwi skrzydłowych jest zbyt mała przestrzeń.
Balustrada szklana kojarzy nam się z eleganckimi przychodniami, nowoczesnymi centrami handlowymi czy designerskimi galeriami sztuki. Trend na szkło coraz częściej pojawia się z przestrzeniach prywatnych. Przeszklone balustrady nadają konstrukcji lekkości, a możliwość wykorzystania grafik, różnorodnych materiałów pozwala spersonalizować barierkę i dopasować ją stylistycznie do wnętrza. Jeżeli ktoś obawia się, że szkło we wnętrzu nada mu zbyt nowoczesny i zimny charakter, wystarczy zastosować drewniany pochwyt lub słupki z drewna, które ocieplą „klimat”.
Zostaw Komentarz